• Home
  • News
  • Shauna Walgren and Catherine Weatbrook, Dalton Bergan, Here & Now and Dieter Creitz Win CYC Awards


Shauna Walgren and Catherine Weatbrook, Dalton Bergan, Here & Now and Dieter Creitz Win CYC Awards

20 Jan 2019 12:19 PM | Anonymous member (Administrator)

A full clubhouse filled with an enthusiastic crowd celebrated sailors of all stripes (Racing/Cruising/Juniors) who experienced memorable sailing adventures in 2018.  With the bartenders keeping up with the demand – the stage was set for a fun-filled CYC Awards Party on Friday, January 18 celebrating a multitude of outstanding 2018 performances.

2019 Commodore Jakob Lichtenberg hosted the ceremony assisted by several other Officers and Board members.  The Awards came quickly, but not before Commodore Lichtenberg emphasized that the true winners for the Discretionary Awards were the nominees, itself a true honor to be celebrated.

Hans Otto Giese for outstanding service – the Club had three outstanding nominees for the Club’s most prestigious award, each with an outstanding record of service.  For the first time ever, the Board elected co-winners: SHAUNA WALGREN and CATHERINE WEATBROOK.  Shauna was recognized for her outstanding work in successfully running the junior sailing program in-house for the first time as well as her work on women’s sailing and the Club’s social programs.  Catherine helped set up the Club’s office systems in 2017 and then worked tirelessly to ensure its operational success in 2018 as well as being a constant volunteer in Board activities, the office and behind the bar.  

The third deserving nominee was junior sailor OWEN TIMMS; in 2017 he personally organized the first Junior-Only Leukemia Cup raising over $10,000; he followed that up in 2018 with an even more successful event, raising over $16,500 -- all while having a very successful sailing year on a Laser Radial personally and other dinghies sailing for Olympia High School. 

Sailor of the Year – DALTON BERGAN, who successfully skippered and crewed on various boats in 2018, including numerous wins on his RS Aero, Loop, winning the Pacific Coast Championships in rhe Columbia Gorge (bullets in 12 of 13 races), Frigid Digit and PSSR, was 2nd in the International 14 Pacific Rim Championships (tied for first but lost the tiebreaker on the last leg of the last race), won the Shaw Island Classic and shared the win on Race to the Straits on Madrona and crewed on Riptide at Southern Straits, Swiftsure and Pacific Cup.

The other nominee, 11 year old  DIETER CREITZ, among other achievements, won almost every Optimist race in the Northwest, placed high in a number of national Optimist races, skippered a RS Feva, a 2 person dinghy, to a 2nd in class, 3rd overall  (first USA boat), at the RS Feva Worlds in Florida,  and skipered Three Ring Circus in podium places in Race to the Straits and Down the Sound.

Boat of the YearHERE & NOW, skippered by Pat Denney, with firsts at Blakely Rocks, Scatchet Head, PSSR, PSSC, the Fall Wednesday night series and Round-the-County, winner of the Northwest Challenge Cup for best combined performance at Center Sound, PSSR and PSSC, and seconds at Three Tree Point, Whidbey Island, Spring and Summer Wednesday nights and Sloop’s Blakely Rocks Benefit.

Other nominees, each with many firsts and other top finishes throughout 2018: ABSOLUTELY, skippered by Charlie Macaulay, DELIRIUM, skippered by Jerry Diercks, LOOP, skippered by Dalton Bergan, and MORE JUBILEE, skippered by Erik Kristen.

Gary Horder Award for outstanding Junior Sailor – DIETER CREITZ, who dominated Northwest Optimist sailing, winning the Northwest Youth Racing Circuit with 6 wins in 7 regattas, and was first overall at the USODA Northwest Regionals, the Pumpkin Bowl regatta, was first in fleet in the Canadian Optimist Championship and had top finishes in other national Optimist events.  He addition he skippered a RS Feva, a two-person dinghy, to 2nd in class and 3rd overall (first USA boat) at the RS Feva Worlds in Florida, skippered Three Ring Circus to a first and third in the Race to the Straits and Down the Sound, respectively, and crewed on Smoke, Toxic and other big boats.

Other nominees were 11 year-old JACOB POSNER, who was a close second in Northwest Youth Racing Circuit on Optimists and had top finishes in other Optimist events, and high school senior OWEN TIMMS who won the Northwest Youth Racing Circuit and had other top finishes on his Laser Radial in the Northwest and nationally and led his Olympia High School sailing team to top Northwest finishes.  

Boating Family of the YearAL and JANE JOHNSON. The Johnsons successfully race and cruise their Quest 30 Charlotte and Al enjoys sailing Edgar, his foil Moth.  On Charlotte they won the Gibson trophy, were 5th in class in Center Sound and 3rd in class in the SYC Tri-Island series.  They are active in the CYC cruising program, often inviting others to participate in mid-week cruises, and each summer take  month-long cruises in the San Juan and Gulf Islands.

The second nominee, the LHAMON FAMILY (Haley, Rusty, Barrett and Taylor) had a very active 2018, including Haley being co-skipper and co-navigator on Sail Like A Girl, winner of the Race2Alaska, serving on the Sailing Foundation, Commodore of the Port Madison Yacht Club and youth sailing instructor for the Bainbridge Parks Department; Rusty sailing his Thistle on Lake Washington with family members, Barrett participating the NW Youth Racing Circuit and other races on a Laser Radial and Taylor, a University of Oregon freshman, participating in family cruises on Lyric, the family’s Alden 44.

Cruising Boat of the YearRAVEN,  a Vagabond 47 Ketch, owned by Chris Young.  Chris is an active member of the CYC cruising group.  In the summer of 2018, he sailed beyond his normal sailing area with a circumnavigation of Vancouver Island – starting out with this 3 teenage daughters, and then a rotating group of friends as they explored places such as Chatterbox Falls, Hot Springs Cove and Tofino, and dealt with usual long-cruises crises such as running aground.  Chris will speak about his circumnavigation at the February 2019 cruising talks.

The other nominee, SOLSTICE owned by Ron and Peggy Watt, fulfilled the Watt’s long dream cruise of three and half-months heading north to Alaska and back; earlier in 2018 they sailed from San Francisco to Puerta Vallarta on Dragon’s Toy with Tom Khors and Cary Purvis.

George Spalding Award for most inspirational junior – ALYOSHA STRUM-PALERM who was an outstanding junior sailor for his high school, Charles Wright, and for Gig Harbor and, while taking a gap year in 2018 before heading to Hobart in the fall of 2019, has added excellent sailing on big boats, including on Hamachi.  For this award he was recognized for his successful coaching of Gig Harbor HS and in taking a particular effort to coach middle-school kids and give them an opportunity to learn to sail boats they would race when they reached high school, including organizing a regatta at Sail Sand Point just to give them competitive experience. A nominator noted: “It’s great to see an accomplished youth sailor giving back to the sailing community.” 

Also nominated was JACOB POSNER, an 11 year old very successful Opti sailor who is noted for his excellent conduct on and off the race course, with a nominator saying: “ Jacob is a great winner, never arrogant about his performance and demonstrably pleased with the good results of his teammates.”

Dog House Award for an unseaman-like activity –ROBERT HODGE skippering  his Catalina 30 Abendstern to an early return home start on an outgoing tide after a CYC cruise to Marrowstone Island, took a direct line out of Kilisut Harbor between the buoys, a no-no, and ran aground.  And stayed there.  All the 12 other boats on the cruise had the opportunity to sail by, wave and take photos, which they did!  As Robert noted, he had just installed a new depth sounder, but it works best when the skipper looks at it!  Six hours later they were able to resume their delayed trip home.

The other Nominee (and happy non-winner): Staff Commodore JOHN RAHN for an upwind broach in heavy seass on Pickled Beets just before finishing the third and last race at Grand Prix, which found one crew through the lifelines hanging on to the shrouds and John flat on his back up to his neck in water in the cockpit.  All this in full view of the Race Committee.  Everyone was rescued, John regained the tiller, and Pickled Beets managed a tie for 2nd place in the race and a half-point win at Grand Prix.

Other Awards and Trophies

Honor Roll of Champions

Six new additions for 2018 to the CYC Honor Roll for winning national or international regattas or awards of similar nature:

  • KATE HEARSEY and HALEY LHAMON  - winner, Race2Alaska
  • BEN BRADEN – Moore 24 National Champion
  • TOM KERR – 1st overall, Inshore Classic Race INF, Swiftsure
  • PETER NELSON  - Hobie 18 North American Champion
  • LANCE STAUGHTON – 1st overall, Juan De Fuca Race, Swiftsure

Performance Awards – for winning specific races/regattas:

Commodore’s Trophy: Al & Jane Johnson on Charlotte, CYC

Gibson TrophyJenny Heins & Tim Huse on Those Guys, CYC

Blakely Rocks: 

  • PHRF: Brad Cole on Ballistic, CYC
  • IRC:  John Buchan on Glory, SYC

Possession Point:

  • Erik Kristen on More Jubilee, CYC
  • IRC:  John Buchan on Glory, SYC

Three Tree Point:

  • PHRF:  John Murkowski on Joy Ride, SYC
  • IRC:  John Buchan on Glory, Seattle YC

Werner Ohmes Foghorn Trophy– best Center Sound performance:

  • Bill Buchan on Sachem, CYC

Northwest Challenge Cup – best overall in Center Sound, PSSR and PSSC:
Patrick Denney on Here & Now, CYC

Bill Lieberman Trophy – top CYC junior in USODA NW Optimist Regionals:
Dieter Creitz

Other Recognition  

Also recognized by Matthew Woods, Fleet Captain Race, were the many volunteers and employees who contributed throughout the year to make the Club’s racing program a success, including Rachelle O’Haleck and Aryn O’Haleck in the office, Bartender Karen Sheide, PROs Charley Rathkopf, Troy Childs, Egor Klevak, Geoff Pease and Brian Watkins, and those many persons  who served as Protest Judges (noting that Jared Hickman had just been named as an International Judge) ,whaler drivers, volunteer bartenders, volunteer race committee members, protest judges, webmasters, race registrars, regatta chairs and others.  He also thanked Hans Spiller for engraving all the awards and trophies, Jan Anderson for contributing most of the photographs used in the Awards slideshow and the Boat of the Year photograph that hangs by the bar, and Ken Johnson for preparing information about nominees for the Board’s decisions and writing the script and collecting the 100+ photos for the evening’s presentation. 

All in all, a very successful evening filled with lots of sailing stories and memories (mostly true) of an outstanding 2018.  Great fun for everyone there, and a good time was missed by those who weren’t. 


Thank you, Business Members!

Corinthian Yacht Club of Seattle
7755 Seaview Ave NW (Pier V)
Seattle WA 98117
(206) 789-1919
office@cycseattle.org

pre-2018 Web Archive
pre-2011 Web Archive

© 1945-2019

47° 41.14' N 122° 24.22' W


Powered by Wild Apricot Membership Software