• Home
  • News
  • Suzette Connolly, the Crew of Tundra Rose and Furio, Jubilee and Abbie Carlson Win Awards


Suzette Connolly, the Crew of Tundra Rose and Furio, Jubilee and Abbie Carlson Win Awards

15 Jan 2018 5:47 PM | Anonymous member (Administrator)

A full clubhouse filled with an enthusiastic crowd celebrated sailors of all stripes (Racing/Cruising/Juniors) who experienced memorable sailing adventures in 2017.  The bartenders barely kept up with the demand, Chef Joni Platts and Kristina Shahzad produced another excellent low-cost dinner, although the hungry crowd ate all the food – all setting the stage for a fun-filled CYC Awards Party on Friday, January 12 celebrating a multitude of outstanding 2017 performances

2018 Commodore Paul Kalina hosted the ceremony assisted by several other Officers and Board members.  The Awards came quickly, but not before Commodore Kalina emphasized that the true winners for the Discretionary Awards were the nominees, itself a true honor to be celebrated.

Congratulation to CYC for another year of excellent racing in 2017!  The Top 25 Sailboats of 2017, as identified by 48 Degrees North sailing magazine, included 4 CYC boats in the top 5 including CYC’s Erik Kristen and Mor Jubilee at #1.  CYC also had 7 boats in the top, and 16 boats in the top 25!

Thanks to member Hans Spiller for engraving trophies with winner’s names, to Jan and Skip Anderson for providing many presentation photographs as well as the large boat of the year winner print (this year of Erik Kristen’s Jubilee) that hangs behind the bar, and to Ken Johnson who researched mounds of information again this year to allow CYC’s board to determine the winners of 2017. Ken also did a tremendous amount of work putting together last Friday night’s presentation.  Thanks to all of CYC’s tremendous volunteers!

Discretionary Awards

Hans Otto Giese award for outstanding service

The Club had four outstanding nominees, including the first Junior nominee, for the Club’s most prestige award, each with an outstanding record of service.  SUZETTE CONNOLLY was selected for her constant activity at the Club, bringing her “can-do” positive attitude to all of her activities including participating in the cruising programs, crewing on Tantivy, regularly attending (and sometimes chairing) the Monday lunch, working at the boat show, helping edit the Helmsman and assisting on financial matters for the Club’s office. Other nominees were MELANIE EDWARDS for her key role in organizing the J-24 Nationals at CYC in May, OWEN TIMMS for organizing the first Junior-Only Leukemia Cup raising over $10,000 and SHAUNA WALGREN for many volunteer efforts including promoting the women’s sailing program and junior program and attracting new Club members.

Sailors of the Year 

KEITH WHITTEMORE, BRIAN THOMAS, KEVIN DOWNEY, SHELBY MILNE and MARK RODGERS: the crew of US based Tundra Rose and European-based Furio together won the J-24 US Nationals in Seattle against 32 J-24s from around the US, were second at the Open Italian Nationals in Sardina against 36 other J-24s, won the Open European Championships in Hungary against 47 J-24s from eight countries, and had podium finishes in each of the CYC Lake Tuesday night races against up to 30 J-24s in the Club’s most competitive sailing fleet.  In addition, Keith, Brian and Kevin, joined by Peter Busch won the Corinthian (amateur) division of the Etchell North Americans in San Diego.  Keith spoke movingly about the importance of talented  crew to success and the positive experience of sailing weekly in the Tuesday night J-24 fleet on the Lake against so many other top sailors. 

Boat of the Year

JUBILEE, skippered by Erik Kristen, with firsts at Scatchet Head, Three Tree Point, PSSR, PSSC, Puget One-Design, all four Wednesday night series,  Tri-Island Short Course, winner of the Northwest Challenge Cup and seconds at Grand Prix and Race to the Straits. Other nominees, each with many firsts and other top finishes throughout 2017: ABSOLUTELY, skippered by Charlie Macaulay, BAT OUT OF HELL skippered by Lance Staughton, DIFFERENT DRUMMER, skippered by Charles Hill, HERE & NOW, owned by Pat Denney, and WICKED WAHINE, skippered by Darrin Towe.

Gary Horder Award for outstanding Junior Sailor – 

ABBIE CARLSON, a high school senior won US Sailing’s National Junior Women’s Championship (the Nancy Leiter Clagget Leiter Cup) in Houston among 30 top sailors from around the country and was second, and top female, at the SYC Junior Olympics, CYC Turkey Bowl, NW High School Singlehanded Championships and WIND Regatta, 6th at the Midwinters East in Florida, had a good finish at the Laser 4.7 World Youth Championships in Belgium, and appeared in Sports Illustrated “Faces in the Crowd” column in the September 18, 2017 issue. Other nominees were 10 year-old DIETER CREITZ, who dominated Northwest Optimist Dinghy sailing, and high school junior OWEN TIMMS who had top finishes in Laser Radials in the Northwest and nationally.

Boating Family of the Year 

MIKE JULIA, MOLLY, RAMONA AND FELIX CAIN. The Cain Family lives aboard at Shilshole and cruises our local waters on their Beneteau 43 SASQUATCH. They bought the boat in the Caribbean, sailed in the Caribbean and all the way up the East Coast to the Great Lakes and trucked their boat to Seattle.  They are active with various aspects of CYC, both in the Clubhouse and on the water racing and cruising, generally with the full family, with the kids active in the CYC Junior program.  Mike and Julia will be speaking at the February 2018 cruising talks.

Cruising Boat of the Year

MANGO, a Wauquiez 43 Ketch, Scott and Kristen Meilicke with kids Emma Kate and Adam plus 2 dogs. In 2015 they sold their home, bought Mango, and moved aboard with the family of four and two dogs. After a year of preparation, they headed slowly down the west coast to San Diego before leaving with the fleet of cruisers in the Baja Ha-Ha, a cruising rally from San Diego to Cabo San Lucas. Mango and crew spent a six-month cruising season in Mexico exploring many different anchorages.  In May 2017 they retuned and are now living on land and participating in CYC social and cruising activities. Scott and Kristen will be speaking at the February 2018 cruising talks.

George Spalding Award for most inspirational junior 

OWEN TIMMS, an outstanding Junior sailor won this award for an outstanding volunteer effort in the Leukemia Cup, organizing the first ever Seattle Junior Leukemia Cup Regatta.  He recruited sailors to participate and they collectively raised over $10,000 in 2017. He is already working with LLS for 2018 regatta,

Dog House Award for an Unseaman-like Activity 

New Rear Commodore DAVID GALLIMORE, who on a rainy stormy night went out on YC6 with Brian Watkins to see the CYC utility boats.  After the trip they moored on the dock just north of the CYC Clubhouse and stepping off YC6 without incident, he took another full step from the floating dock toward the north Clubhouse wall - expecting more dock.  Not to be.  Splash!  While experiencing a nearly perfect “pencil dive” through the cold waters to the bottom of the marina, he remembers thinking “please God...protect all my Apple gadgets from the salt water!” Not happening. With good team work, Brian pulled him out, Liesl Mordhorst provided dry clothing, Chef Joni Platts found rice for the iPad and iPhone and Krystal Wells found a large towel to sop up the water dripping off his clothes. The iPad and iPhone proved total losses, but due to everyone’s quick help Gallimore was ok with just bruises to his ego!  Other Nominee (and happy non-winner): MIKE MCGUANE for mis-saiing a Vanguard 15 and a first date and capsizing it in full view of the Clubhouse crowd while leaving their PFD’s on the dock. 

Honor Roll of Champions

  • Abbie Carlson - Us Sailing Junior Womens Singlehanded Champion
  • Douglas Frazer – Winner Of Van Isle 360, Class 3
  • Steve Goodson & Alan Diercks - International 14 Us National Champions
  • Charles Hill - Swiftsure, Cape Flattery Race, Heavy Class – 1st Place
  • Stevan Johnson – Swiftsure, Hein Bank Race, Orc -1st Overall
  • Jonathan & Libby Mckee - Tasar World Champions
  • Lance Staughton – Swiftsure, Juan De Fuca Race, 1st Overall
  • Keith Whittemore - J-24 Us National Champion
  • Keith Whittemore - J-24 Open European Champion

Performance Awards

Commodore’s Trophy - 

  • Mike Mcguane, With Karen Mooney – Kittiwake  Islander 30 – CYC

Gibson Trophy –

  • Brian Watkins – Declaration Of Independence Express 37 – CYC

Blakely Rocks Race Trophy

  • PHRF Winner: Shawn Dougherty & Jason Andrews – Hamachi – J/125 – Sloop Tavern
  • ORC Winner: Lou Bianco– “Crossfire” – R/P 35 – STYC

Possession Point Trophy

Phrf Winner: John Cahill – Gaucho - Ross 930 – CYC

Orc Winner: Lou Bianco– Crossfire – R/P 35  – STYC

Pulley Point Trophy 

  • PHRF Winner: Bill Buchan – Sachem – Peterson 34 – CYC
  • ORC Winner: John Buchan – Glory – TP 52  – SYC

Werner Ohmes Foghorn Trophy – Best Overall In Center Sound Series

  • Lou Bianco– Crossfire – R/P 35 – STYC

Northwest Challenge Cup – Best Overall In CSS, PSSR, and PSSC

  • Erik Kristen – Jubilee – J/105 – CYC

Bill Lieberman Trophy – Best Performance In USODA NW Championships

  • Dieter Creitz!


Thank you, Business Members!

Corinthian Yacht Club of Seattle
7755 Seaview Ave NW (Pier V)
Seattle WA 98117
(206) 789-1919
office@cycseattle.org

pre-2018 Web Archive
pre-2011 Web Archive

© 1945-2018

47° 41.14' N 122° 24.22' W


Powered by Wild Apricot Membership Software