News

<< First  < Prev   1   2   3   Next >  Last >> 
  • 7 Oct 2019 4:58 PM | Anonymous member (Administrator)

    The 2019 racing season is coming to an end, and it is time to consider the 2019 CYC outstanding performers. The Board will select the Award winners who will be announced at the Awards Party to be held in January 2020. 

    If you have a suggestion for a 2019 CYC Award, please provide it (with a brief bit of background explaining the basis for the nomination) to Ken Johnson, by email (kenneth.johnson4@comcast.net) or by mail:  

    3706 So. Ridgeway Place
    Seattle, WA  98144

    Or you can drop them off at the CYC Shilshole office.   Ken assembles the nominations and presents them to the Board for its decisions.

    The Awards are:

    • Honor Roll of Champions - CYC sailors who have won national or international championships or have achieved honors of an equivalent level.
    • Hans Otto Giese Inspirational – one who has consistently provided leadership and inspiration to CYC and the amateur sailing community. Recent winners include Shauna Walgren, Catherine Weatbrook, Suzette Connolly, Jen Hobden, and Geoff Pease.
    • Sailor of the Year – consistently races and places in the top tier of dinghy or keelboat races, including juniors; this award includes sailors who are outstanding crew and/or who sail on different boats throughout the season.  Recent winners include Dalton Bergan, Keith Whittemore (along with Brian Thomas, Kevin Downey, Shelby Milne and Mark Rodgers),  Talia Toland, and Carl Buchan.
    • Boat of the Year – for an outstanding season in CYC and other NW races.  Recent winners include Here & Now, (Pat Denney), Jubilee (Erik Kristen), Last Tango (Jim Geros) and Tremendous Slouch (Scott Milne).
    • Boating Family – an active family in racing, cruising, CYC activities, other sailing efforts.  Recent winners include Al &Jane Johnson, Mike & Julie Cains, Erik & Karrie Sandersons, the Buchans, and the Walgrens.
    • Greig Memorial Cruising – cruising leadership and accomplishments, whether in local or blue waters.  Recent winners include Chris Young, Scott and Kristen Meilicke, Jon and Michelle Henderson, and Rich Jablonski and Elaine Cashar.
    • Gary Horder Memorial – CYC Junior with active and successful racing program.  Recent winners include Dieter Creitz, Abbie Carlson, Talia Toland and Owen Timms.
    • George Spalding Inspirational – most inspirational Junior sailor. Recent winners include Alyosha Strum-Palerm, Owen Timms, Jack Holbrook, and Blake Bentzen.
    • Dog House – a sailor who handicaps him/her self by unseamanlike activity – usually some bad luck and hopefully with a bit of humor in it.  Recent awardees include Robert Hodge (agrond on Marrowstone as all the CYC crusing boats sailed by), David Gallimore (stepping off YC6 and taking 2 steps, with only 1 step worth of dock), and Mike McGuane (purposely going aground in Fisherman’s Bay followed by denial).


  • 12 Jul 2019 12:48 PM | Anonymous member (Administrator)

    CYC Boats Take 4 of Top 6 Places; Mark Bradner’s Return Wins Fourth Championship. In addition to Return’s first place, other CYC boats that did well at the 2019 SJ 24 North Americans are Grauer Geist (staff commodore Ken Johnson) in third, Fancy (Jeff Kendall) in fourth and Manhattan Transfer (Mike Irish) in sixth.

    As crews from Seattle to Bellingham gathered in Oak Harbor on June 28 for the 2019 San Juan 24 North American Class Association Championships there was great pleasure in greeting friends from previous championship regattas and concern about the light wind weekend forecasts.

    As Byron Skubi, the experienced PRO running the racing, said the Friday night wind forecast for the weekend was “terrible.”  A variety of wind forecasting sites showed winds on Saturday ranging from 2-3 knots perhaps getting to 4-5 knots late in the afternoon and only marginally better for Sunday.  And there would be a building flood tide both days. The gathering fleet was reminded that only one race was needed to name a 2019 champion although the deed of gift for the Class Association trophy required 3 races.

    So as boats motored out Saturday morning on the 40-minute trip from Oak Harbor to Penn Cove, the light winds on Saratoga Passage and the flat glass on Penn Cove were not promising. But as boats headed west from the entrance of Penn Cove there was a dark line observed on the far west end of the Cove which slowly moved eastward and finally reached and then passed the Race Committee boat located just off of Coupeville.

    Not to worry – the wind filled in with 5-6 knots westerly and Byron sounded the  first warning signal on time promptly at 11:00. The wind was fairly consistent building to close to 10-11 knots in the afternoon before settling back to 6-7 knots.  A northerly shift mid-day created a small delay as the windward mark had to be dragged north.  Byron ran eight, count them, eight great races on Saturday – windward-leeward courses, some long, some short, with both windward and downwind finishes.  David Steckman of Oak Harbor, the Regatta organizer, got the racing off to a great start by dominating the first race on his renamed Juan Solo, followed by Mike Klep’s Bruce from Bellingham and Mike Irish’s Manhattan Transfer from Seattle.   Pre-race favorite Return was over early at the favored pin end and its delayed restart after ducking most of the fleet resulted in a 7th place finish.

    But Return bounced back handily, winning the next 3 races to regain the lead, with Juan Solo and Ken Johnson’s Grauer Geist keeping close with top 4 finishes in each race.  Racing got closer as Return had another over-early call and finished 5th in the fifth race and got trapped on the far left side of the course in the 6th race resulting in a 4th place finish before grabbing a 1st and 2nd place result in the last two races of the day.  Meanwhile Grauer rebounded with two firsts and a second, and Juan Solo kept close with its consistent top 4 finishes. 

    At the end of Saturday, after 8 races (one throw-out permitted with 6 races completed), Return had a 2 point lead over Grauer Geist with Juan Solo just one point further back.  Jeff Kendal’s Fancy lurked in 4th place while Bruce, after two second places in the first two races, had fallen to 5th overall as it suffered both a OCS in the third race and a DSQ in race 7. 

    Proving the forecasts wrong again, a nice wind came in again on Sunday, and Return quickly took advantage to clinch its Championship win with two firsts and one second in the first three of four races held that day, followed by a safe second in the last race.  Meanwhile Juan Solo and Grauer Geist were battling it out for second place – after winning the third race Grauer just had to finish just one boat behind Juan Solo in the last race to match her second place finish in the 2018 regatta.   However, she lost track of Juan Solo at the start and had to go left while Juan Solo and Return headed to the right hand favorable Penn Cove current on the north side – at the windward mark, Juan Solo had a boat length lead on Return with Grauer another length back.  The first two boats headed to the southern shore, where there is supposed to be a favorable eastward current.  Grauer followed about half-way to the shore and, believing it had a favorable downwind angle to the long leeward mark, was the first to gybe.  Nothing like being in the middle, and forced to watch boats on the south shore sail by and, at the same time, boats further behind at the windward mark that gybed toward the northern shore also found stronger wind and sailed by!  Juan Solo held on to win the last race and second place as Grauer sailed to its worst finish, which became its Regatta throw-out.

    The racing was close and competitive. Of the 12 boats in the regatta, 4 had at least one first place, and 7 boats had at least one top-three finish.  A single mistake on the course pushed all the boats back in the fleet.  Even the top three boats had 6th and 7th place finishes.

    At the awards ceremony Mark Bradner noted that he had been sailing with the same crew for 15 years, and that crew consistency was instrumental in Return’s win:  Gary Reifel on foredeck, David Valentine on main and David Fukuhara on sheets.  Return previously won the SJ 24 NACA championship in 2011, 2013 and 2015.

    Boats had to be conscious of building tide both days (the low was about an hour or so before racing started).  It was easy (too easy for some of us) to get pushed to the starting line early, causing many loud calls to “Stay Up, Stay Up” as boats tried to jockey to keep from crossing the starting line early.  The Race Committee called boats over-early in most races, but in only the third race did it signal a General Recall (of course many skippers said they had had great starts and it was other boats that were over early).  The Race Committee wasted no time in hosting the black flag and a conservative restart followed.

    With many boats lumped close together after the start, the wind just lifts over all the boats. Boats that did well got to clear air quickly, even if it meant ducking boats, irrespective of where on the Cove they sailed.  And skippers also had to balance the wind and the current.  As the current built, the counter-clockwise Penn Cove current is said to favor the northern side (the right-hand side going upwind in the westerly) and the south side of the Cove going downwind – but until the current really set in going up the left hand side or the middle, wherever there was clear air, paid off.  And going too far to the north side commonly resulted in boats overstanding the weather mark, letting boats coming in on port sail a shorter distance and tack underneath them.

    All in all, and despite having just 12 boats participating, the 2019 regatta was great fun with challenging competition and racing, proving again that when all the boats sail about the same speed it doesn’t really matter how fast they are going.  The pleasure of one-design racing!

    On Friday night the Class elected its 2020 officers:  Dave Steckman of Oak Harbor as Commodore, Mark Bradner of Seattle as Vice Commodore and Jeff Kendall of Seattle as Fleet Measurer.  The Class also decided to hold the 2020 North Americans on Shillshole bay in Seattle and to have a small group review the class specifications to see if any should be modified (most have been in effect since the mid-1970s).

    The excellent Oak Harbor Yacht Club hosted the regatta.   Thanks to Club Manager Joe Catanio for the excellent food and drink each night and OHYC Commodore Ferd Johns for welcoming all of us. 

    Dennis and Marjie Wade Clark joined us for dinner Saturday night, and Dennis gave an engaging talk about the origins and history of the San Juan 24, followed by questions regarding the boat’s design.  Marjie was the winning skipper of the first SJ 24 North American regatta, sailed on Bellingham Bay with over 50 boats participating!  To date she is the only female skipper to win the regatta; her father designed and built the wire sculpture of the boat that graces the SJ 24 NACA trophy.  Chuck Skewes of Ullman Sails noted that he got his start in the sailing industry working for Dennis as an apprentice sailmaker in the mid-1980s.  Chuck also described his “year as a professional skipper” and commented on sail trim issues he observed from the Race Committee boat.

    Ullman Sails was the principal sponsor of the Regatta and contributed money, prizes and support.  Other main sponsors:  Oak Harbor YC and Indigo Slate (t-shirt design and cash), followed by Jan’s Marine Photography, Samson Ropes, Swinomish Casino & Lodge and Oak Harbor Marina.

    Wayne Balsiger of Seattle chaired the protest committee, aided by Bill Weinsheimer and Chad Holcomb, both from Oak Harbor. In addition to PRO Byron Skubi, others on the Race Committee were Chuck Skewes from Ullman Sails, Larry Munns, Jane Mays and Avis Berney.  Many thanks to them and the volunteers on the mark boats – without them a regatta is not possible!

    Regatta photos available at: https://janpix.smugmug.com/Events/San-Juan-24-National-Championships/

    2019 SJ 24 North American Championship Results

         Boat                                    Skipper                       Fleet                Points

      1.  Return                              Mark Bradner            Seattle               21

      2.  Juan Solo                          David Steckman         Oak Harbor      27

      3.  Grauer Geist                    Kenneth Johnson       Seattle               29

      4.  Fancy                               Jeff Kendall                 Seattle               46

      5.  Bruce                               Mike Kleps                 Bellingham       52

      6.  Manhattan Transfer       Mike Irish                   Seattle               69

      7.  Toto                                 Allan Wilson              Oak Harbor      77                             

      8.  Sweet Jesus                     Sean Busby                Seattle               79

      9.  Obi Juan                           Steve Hucke               Oak Harbor      88

    10.  Snappy Tom                    Gil Lund                      Seattle               88

    11.  Swift                                 Bill Brown                  Oak Harbor    121

    12.  Miss Mayhem                  Melissa Davies           Seattle             125


  • 8 Jul 2019 11:49 AM | Anonymous member (Administrator)

    Many CYC members have interesting and accomplished backgrounds, and we have chosen to highlight CYC member Admiral Denny this month.

    Denny had the pleasure of attending the Mariners game Friday night (July 5th) with family members and crew from Bravo Zulu (Jim Duke, Matt Alred, Steve Walkington and Elizabeth Prout).  Denny Vaughan was recognized during the 4th inning for his outstanding naval career and service to our great country.

    Many of you also know Denny as the racer of the J24 Habenaro and Bravo Zulo . 

    Below is a spotlight on his career, written for his son Matt

    Admiral Vaughan started his career in the Navy initially as a Navy ROTC student at Oregon State College (University now) and then the following year having received the highest score in the state of Oregon’s entrance exams, he received appointments to Annapolis – US Naval Academy (Principle appointment from Congressional Representative Charles Porter), West Point (Principle appointment from Senator Wayne Morse) and Air Force Academy (Principle appointment from Senator Richard Neuberger).  Having spent his youth living on the Oregon Coast and sailing with his Dad, it was an easy choice where he would go – Navy!

    Upon graduating with a BS in Marine Science in 1963 from USNA, he took a month off to see most of Europe before he headed to the West Coast, knowing that his ship he was ordered to was about to go to sea for six months.  Upon reporting to his first ship, the USS FRANK E. EVANS (DD-754) he sailed throughout the Pacific starting off the coast of Vietnam in Yankee Station during the early stages of the conflict.  The EVANS was part of Destroyer Squadron 23, Admiral Arliegh Burke’s highly decorated Little Beaver Squadron.  He was stationed out of Long Beach, CA, serving initially as the MPA (Main Propulsion Assistant) being responsible for all the men and machinery (mainly boilers and steam turbines in those days).  He “fleeted up” on his second WESTPAC (Western Pacific) tour aboard the EVANS to be Chief Engineer, while still an Ensign – It is usually a Lieutenant’s job.  The EVANS sailed the waters and visited many of the ports of Japan, Thailand, Hong Kong (the first of six visits over his career), Philippians (Subic Bay and Manila), Vietnam and Taiwan (Taiwan Patrol).  While OOD (Officer of the Deck) in the early morning of November 22, 1963 as the sun was about to rise, the radio messenger brought up to the bridge a message that President Kennedy had been shot.  We shared that moment together while most of the rest of the ship was still asleep. 

    In 1965 while in Kaohsiung city, Taiwan he was transferred to the USS GOLDSBOROUGH (DDG-20) in Pearl Harbor, Hawai’i as their DCA (Damage Control Assistant).  A few months later while going to an engineering school on Treasure Island, San Francisco, he qualified for UDT (Underwater Demolition Team).  They were the forerunners to our SEALs.  However, due to his extensive engineering background both academically and in practice, the Navy detailed him in 1966 to be Chief Engineer aboard the USS VAN VOORHIS (DE 1028) out of Newport, RI.  The major sea exercise was UNITAS (meaning unity in Latin) that combined in-port training and sea exercises involving countries of Puerto Rico, Venezuela, Panama, Columbia, Paraguay, Equator, Peru, Chili, Argentina, Uruguay and Brazil (Rio de Janeiro with Copacabana and Ipanema beaches) and capital town of Brazilia and port of Recifi.

    Then in 1967, he became apart of the Mine Sweep Force and joined the USS RUFF (MSC (O)-54) as Chief Engineer, then in 1969 the USS CORMORANT (MSC-122) as Chief Engineer; then in 1971 became the Executive Officer of USS WOODPECKER (MSC-209) and then in 1972 the Commanding Officer of USS WARBLER (MSC-206).  The WARBLER was his first of 14 commands (10 on ships; 4 ashore).  From there he had short assignments: in 1973 the Prospective Executive Officer of the USS CHANDLER (DD-717), in 1974 Unit CO (Commanding Officer) of FTG Det (Fleet Training Group Pacific NW Detachment), in 1978 COMNAVSURFPACDET (Naval Surfaces Forces Pacific Detachment CO); in 1979 Prospective Commanding Officer USS MCKEAN (DD-784), in 1981 Research Officer at ONR (Office of Naval Research), in 1982 Admin Officer NRMTF (Navy Reserve Maintenance Training Facility Headquarters), and then back to the minesweeps in 1983 as Commodore of  Mine Division 53.  Under this command he took his ships for exercises to Hawai’I (RIMPAC – largest exercise in the Pacific) - as well as exercises in Alaska (Adak across the Bearing Sea to Seward) and many other exercises up and down the Pacific Coast. 

    Then in 1985 he took command of the Coastal Defense Coordinating Command headquartered in Victoria, Canada, and then stood up in early 1986 the first COMMARDEZPACNW (Commander Maritime Defense Sector Pacific Northwest).  Then in late 1987 he became the Inspector General of REDCOM 22 (Readiness Command of the five Northwest states of Alaska, Washington, Oregon, Idaho and Montana), and then in 1988 in became COMREDCOM 22 (Commander, Readiness Command NW.

    From 1989 to ‘92 he was the Commodore of Inshore Undersea Warfare Pacific (COMIUWPAC) with its 14 unit commands.  Under this command, he took three of these units to Operation Desert Shield/ Desert Storm (1990-91) placing them in the ports of Manama, Bahrain, Al Dammam, Saudi Arabia and Al Jubayl, Saudi Arabia for the protection of their country’s harbor approaches, harbors, anchorages, ports, vessels in these areas, waterfront facilities and cargoes from external and internal threats to ensure that US forces achieved maximum port and harbor operational capability.  Under this wartime command he had the Operational Control (OPCON) of three MIUW units, three EOD units (Explosive Ordinance Detachments), three Navy Port Security Units, three US Coast Guard small boat Port Security Units, the US Army Port Security Detachments and host Nation assets and personnel.  The day before the actual war began; he was sent to Cairo, Egypt to evaluate the security of the Red Sea and the Suez Canal.  As they approached Cairo the pilot suggested they fly low over the pyramids of Giza and the Great Sphinx – and so they did.  Upon landing, a person that answered his phone as “Gray Beard” and drove an armored car met him at the end of the airport runway, and they went out a side gate.  The meetings took place in an Egyptian palace.  In flying back as the sun was setting over the quiet desert he remembers the feeling of being the only one on the plane that knew what devastating action would take place in the upcoming early morning.

    On short notice and a day before the US Marines landed in Saudi Arabia at the start of the war, he was part of a detachment to secure the landing beach during the initial assault of the Marines.  It should be noted that all the MIUW units had both men and women assigned in combat zones.  In fact, a woman was in command of one of the MIUW units.  Before the units were deployed from the US, he was questioned whether women should be deployed into the combat zones.  He’s immediate answer was “We trained together, and we will fight together – next question”.

    At night all hands had to be in harden shelters, as the Patriot Missile Defense Systems did their jobs and would shoot down the scud missile being launched from Iraq, and the Scud Crud would fall out of the sky at times causing significant damage.  One scud landed in the water less than 100 yards from the units in Al Jubayl, but fortunately it was tumbling and became ineffective upon landing.  It was the only scud recovered in tack during the war.

    The day after ODS/S was over, he traveled to Kuwait with an EOD special team to secure the port and ensure no explosives or booby traps were rigged before reconstruction of the port could start.  He remembers clearly the command to “don’t touch anything”.

    About a year after returning from ODS/S, he was in the field in the middle of a major exercise on San Clemente Island, CA, and he got a surprise call on the field phone that he had been selected for Rear Admiral.  His initial assignments as a “Flag Officer” were: 1993 Commander, Military Sealift Command Pacific and Commander, Military Sealift Command, Far East.  Also, for a short time he was called back to Wash, DC headquarters to serve as the Deputy Commander of all MSC.  During these MSC commands he traveled to the MSC Detachments in Guam, Okinawa (beautiful beaches), Singapore (a port that had over 700 ships in the area working from the piers and mother ships at anchor), Japan (with exercises out of Hokkaido, Sasabo, Yokosuka Yokohama, and Okinawa), and Diego Garcia (watched nightly the crab races at the beach bar).  Also, in Diego Garcia the humidity is so high, that a palm tree will almost immediately start to grow when a coconut drops to the sandy soil.  He also traveled extensively in Alaska while visiting his commands (Juno, Anchorage, Whittier, Nome, Barrow and Prudhoe).  While in Barrow in early July, there were still snow flurries falling and ice burgs being pushed against the shore; yet, local native kids were out in shorts and t-shirts playing soccer.

    He had a special assignment serving in Sarajevo in 1992 to be the Deputy for Operations for the European Command out of Stuttgart, Germany during the Bosnian War (Croatia, Herzegovina and Serbia conflict).  The night that he flew into base operations in Sarajevo he was given a safety brief and instructed to get to know the maps well.  In case they were shot down, they were instructed on the location to get to for being rescued.  They were further instructed to wear their flax jackets under their butts, as the bullets would be coming from below.  Upon his return of seeing the destruction of war, he wrote a free flowing and emotional poem titled “Hollowed Eyes”.  He also became the Deputy for Operations for the Atlantic Command during Operation Uphold Democracy in 1993’s Haiti uprising.  Shortly after a Haiti status briefing to President Clinton, he was asked to go to Grenada and represent the President to make the principle remarks during Granada’s 10th anniversary celebration of their victory in the conflict with Cuba. 

    Upon completion of his MSC commands, he again was assigned in early 1993 to be Commander, Readiness Command 22 Northwest.  This time as an Admiral.  Later he was assigned to the Pentagon in 1993 to be Deputy to the Chief of the Naval Reserve; followed in 1996 to become Commander of the Naval Reserve Force reporting to both to the Commander in Chief (CINC) of the Atlantic Fleet and CINC of the Pacific Fleet; as well as Director of Naval Reserve reporting to the CNO (Chief of Naval Operations).  At the same time he had additional duty as PEO (Program Executive Officer) for the Navy’s IT (Information Technology.

    As Chief of the Naval Reserve he was responsible for the manning, training and operating his force of over 100,000 Sailors stationed throughout the world on the sea, in the air, under the sea and ashore. He also reported to the CNO on his Mississippi Area responsibilities.

    He retired in September 1999 as PEO for Mine Warfare and Special Forces. 

    Medals and awards:

    • 16 medals and ribbons representing his service in four wars/conflicts and numerous administrative assignments.   The most important award was for his successful Command of his Sailors during Operation Desert Shield/Desert Storm.

    Interesting activities during his career:

    • Visited Eastern Berlin in 1963 and went through Check Point Charlie two years after the Berlin Wall was built to keep the Eastern Germans from fleeing their country. At that time, Eastern Berlin still had not rebuilt many of their major buildings after WW II.  Also, it was their first year after the Wall came down in 1991.
    • While assigned to the USS FRANK E. EVANS (DD-754), a small destroyer, in 1964 he was high lined at sea from her to a aircraft carrier and then back to another destroyer the USS JAMES E. KEYS (DD-787) to observe and grade their engineering department’s exercises.  It’s traditional that the crew allows the chair that you sit in to dip into the ocean waves that are crashing between the ships.  One only gets a little wet. 
    • While on liberty in Japan, he went skiing in Shiga Highlands, Nagano in 1963 and climbed Mount Fuji in 1965.
    • One of his major challenges while he was CO of the FTG Detachment was the assignment in 1975 to take Sailors from Pakistan and train them in two weeks to be fully operationally capable of taking a former US Navy Destroyer from San Diego to Pakistan.  This Destroyer had been transferred to their Navy, and they were to bring it to their home base from San Diego.  They were great to work with and were successful.
    • In 1984 when he was Commodore of MINDIV 53 he was in the lead and first ship back into Pearl Harbor of all the ships assigned to RIMPAC.  It was very interesting as they entered that the only ship in the port of Pearl Harbor was a Japanese destroyer flying the Flag of the Rising Sun.  For a moment he reflected on WWII.
    • While in the port of Seward in 1985 he was invited to join and participated in the limited entry 2006 Mount Marathon Race.  This race is torturous.  Two runners died the year before.  It is considered the jewel of all mountain running races.  He finished even though his hands were totally bloodied from sliding down the steep section of frozen snow.
    • While both in Yokosuka, Japan in 1963 and later in Pusan, Korea he was fascinated by the cave infrastructure deep into the mountains for their command and control stations – amazing feeling walking through history; yet, the caves are still being used effectively today as command centers.
    • In July 1997 he took part in the celebration of the USS CONSTITUTION’s (Old Ironsides) 200th anniversary of her first launching by getting underway under sail for her first time in 116 years. 
    • While serving as the Commander of the Naval Reserve Forces headquartered in New Orleans from 1996 to 1998, he was given the keys to the City of New Orleans, made an Honorary Citizen of the city, was chairman of Mardi Gras one year, was a member of the bead throwing krewes named after Greek gods and rode in many Mardi Gras parades, attended many of the balls, and bestowed Knighthood by his Majesty in King Rex’s court. 
    • Also, while Chief of the Naval Reserve he flew down to Australia as the honored guest at Australia’s Military Day Parade held in Sydney.
    • During his time at EUCOM in 1993, he was given another interesting assignment to speak at the Naval/Merchant Marine Academy in Varna, Bulgaria shortly after the Berlin wall came down. The city’s infrastructure was in terrible shape. While out running the first night there, he came extremely close to falling into a deep hole on the unlighted sidewalk that had no caution sign of work being done or barriers. Yet, once the wall came down and they got their independence back, the people’s lives seemed to immediately return to earlier days.  He visited a church that had only been opened up the previous day and already the religious artifacts that had been hidden in homes or buried were returned and hanging on the walls.  Candles were aglow, songs were being sung, and Mass was being conducted.
    • He gave the graduation speeches in 1999 at: the US Coast Guard Academy and at King’s Point Merchant Marine Academy
    • After he retired in September 1999, he was asked by the President of Taiwan to be a part of a five person Team lead by the former USMC Commandant, General Gray, to conduct a study of its military preparedness.  He also had a special assignment from around that time from the Commander of the Combined Forces of S. Korea to head up a five-person detachment to evaluate N. Korea’s military preparedness from an attack from N. Korea.
    • While at Army War College in 1992 he visited Gettysburg.   He has lasting memories of those who fought and the 620,000 solders that died in the six years of war – 52,000 at Gettysburg alone.  The deaths total in the Civil War equals almost all the deaths of the military men and women in all the other wars combined involving the US.
    • One of the more interesting exercises during his MARDEZ command was 1997 to lead a specialized team to secretly and on short notice do a 24-hour load/offload/emergency repairs to a nuclear submarine at a coastal port pier.  Tide had control of the arrival and departure times.  Another memorable MARDEZ exercise along the Oregon Coast was the challenge in coordinating twenty-five commands from the Navy, Coast Guard and Army.
    • He was President in 1993 of the Secretary of the Navy’s (SECNAV’s) National Reserve Policy Board.
    • In late 1994 he lead a four man team in the developing and writing the Concept of Operations (CONOPS) for the Littoral Combat Ship (LCS).  It combined his experience of small crews on MSC ships and the mobility of his MIUW units to provide a ship that can be adaptable and low cost to operate.

    [READ FULL BIO]

  • 3 Jun 2019 11:17 AM | Anonymous member (Administrator)
    Friday 6p, May 31st -  CYC members Elizabeth Prout (CYC member and past Treasurer) and Denny (past CYC commodore, and oh yeah I ran the Boston Marathon) Vaughn launched a tandem kayak “The Commodores" for 70-mile human powered boat-race (Seventy-48) from Tacoma to Port Townsend. Planning for this began at the Wooden Boat Festival in Port Townsend last year, when Elizabeth who paddled a single in a 340-mile race on the Missouri several years ago, first learned of the event. The Seventy-48 is a well supported race, and used by some teams as a warm up for the Race to Alaska. 

    Photo Credit Samantha Williams

    Elizabeth was the fourth person to sign up for the event. She began training and trying to recruit other race teams. After Denny sold Bravo Zulu (but before he bought Habanero), agreed to train with her. Denny, who had only ever paddled cruise ship kayaks before, climbed the steep learning curve. One the drive down he detailed the research he’d done about the science of long distance races like this. Accompanied by several CYC Members Elizabeth and Denny launched Friday evening with a goal of a morning arrival Saturday June 1st to PT. 

    At about noon on Saturday June 1st, Elizabeth and Denny crossed the line as the 20th finishers - almost exactly 18 hours after the start. Congratulations to Elizabeth and Denny! 

    Shore Team - photo credit some random person walking by

  • 1 May 2019 6:13 PM | Anonymous member (Administrator)

    The CYC Clubhouse will be closed on Friday, May 24 as it's the Friday prior to Swiftsure and a holiday weekend.  Go out and have fun!

  • 6 Feb 2019 10:37 AM | Anonymous member (Administrator)

    We had a standing room only turnout for our first 2019 Fridays in February speaker series last week. CYC member Chris Young gave a great talk about the highs and lows of his trip around Vancouver Island. His "Raven Recommends" were especially good tips.

    It's a testament to the strength of CYC, where members can enjoy and learn from the travels of other members. Events like the February series wouldn't be possible without the members who volunteer their time to make it happen.

    Thanks to all the members who helped make the first talk a success: Laurie Bushue for all the prep work involved, Molly Cain and Kaley Walgren for preparing and serving the food, Laurie McRae for tending bar, and everyone else that pitched in Friday night: Ron and Peggy WattChris McMuldroch, Joyce PhillipsMike McGuaneHans Reinhardt, and Paul Baker.


  • 3 Feb 2019 10:33 AM | Anonymous member (Administrator)

    Fifty sailors braved the cold last weekend and were rewarded with beautiful weather and two great days of racing. Many thanks to our race committee and whaler drivers: PRO Geoff PeaseCatherine PichaBrad GreeneMatt WoodSara Longley, whaler driver Calvin Schnorbus and whaler driver Dylan Edlund

    Photos by Brad Greene; see many more Frigid Digit photos here:  https://lightroom.adobe.com/shares/e98a429858a5475b9523a67b15b06def

  • 2 Feb 2019 10:31 AM | Anonymous member (Administrator)

    Big shout out and thanks to all volunteers who helped make the CYC Booth at the Seattle Boat Show a big success. We could not have done it without you!! Huge Thanks to Stuart Burnell (for the seventh year) and Joel Thornton for Move In/Move Out, plus Stuart Lochner and his son John (one of our junior sailors) for getting the Opti to and from the Boat Show. The Opti makes our booth and says SAILING! Special thanks to Alex Simanis of Ballard Sails and CYC member for helping rig the Opti before the Boat Show opened the first day. Thank you to everyone who volunteered in the booth during the show and engaged and signed up new members plus connected with current members: Joel ThorntonJennifer SarthouMargie StolsigBill FraserAlan RossPeggy RossMatthew WoodLisa ColePaul BakerBret PhillipsJoyce PhillipsJakob LichtenbergShelagh HansenDavid BarnesNoel MorganLise Anderheggen-LeifElaine CasharSamantha WilliamsHans ReinhardtMarek OmilianRich BustamanteKristine BustamanteWendy WeeksDan MurphyCharlie MacaulayChris McMuldrochCindy GossettDerek StormCatherine WeatbrookDan WeatbrookPeter NelsonSusan HagistIan ReillyLiz RosePeggy WattMike McGuaneKaren MooneyMike TaftWayne BalsigerKen JohnsonJen BradenMelanie EdwardsMary Malone, and Mark Philiposian. Thanks to Elisabeth Graham for the initial work in scheduling volunteers. I could not have done this without all of you 

    Suzette Connolly, CYC Boat Show Lead.

  • 20 Jan 2019 12:19 PM | Anonymous member (Administrator)

    A full clubhouse filled with an enthusiastic crowd celebrated sailors of all stripes (Racing/Cruising/Juniors) who experienced memorable sailing adventures in 2018.  With the bartenders keeping up with the demand – the stage was set for a fun-filled CYC Awards Party on Friday, January 18 celebrating a multitude of outstanding 2018 performances.

    2019 Commodore Jakob Lichtenberg hosted the ceremony assisted by several other Officers and Board members.  The Awards came quickly, but not before Commodore Lichtenberg emphasized that the true winners for the Discretionary Awards were the nominees, itself a true honor to be celebrated.

    Hans Otto Giese for outstanding service – the Club had three outstanding nominees for the Club’s most prestigious award, each with an outstanding record of service.  For the first time ever, the Board elected co-winners: SHAUNA WALGREN and CATHERINE WEATBROOK.  Shauna was recognized for her outstanding work in successfully running the junior sailing program in-house for the first time as well as her work on women’s sailing and the Club’s social programs.  Catherine helped set up the Club’s office systems in 2017 and then worked tirelessly to ensure its operational success in 2018 as well as being a constant volunteer in Board activities, the office and behind the bar.  

    The third deserving nominee was junior sailor OWEN TIMMS; in 2017 he personally organized the first Junior-Only Leukemia Cup raising over $10,000; he followed that up in 2018 with an even more successful event, raising over $16,500 -- all while having a very successful sailing year on a Laser Radial personally and other dinghies sailing for Olympia High School. 

    Sailor of the Year – DALTON BERGAN, who successfully skippered and crewed on various boats in 2018, including numerous wins on his RS Aero, Loop, winning the Pacific Coast Championships in rhe Columbia Gorge (bullets in 12 of 13 races), Frigid Digit and PSSR, was 2nd in the International 14 Pacific Rim Championships (tied for first but lost the tiebreaker on the last leg of the last race), won the Shaw Island Classic and shared the win on Race to the Straits on Madrona and crewed on Riptide at Southern Straits, Swiftsure and Pacific Cup.

    The other nominee, 11 year old  DIETER CREITZ, among other achievements, won almost every Optimist race in the Northwest, placed high in a number of national Optimist races, skippered a RS Feva, a 2 person dinghy, to a 2nd in class, 3rd overall  (first USA boat), at the RS Feva Worlds in Florida,  and skipered Three Ring Circus in podium places in Race to the Straits and Down the Sound.

    Boat of the YearHERE & NOW, skippered by Pat Denney, with firsts at Blakely Rocks, Scatchet Head, PSSR, PSSC, the Fall Wednesday night series and Round-the-County, winner of the Northwest Challenge Cup for best combined performance at Center Sound, PSSR and PSSC, and seconds at Three Tree Point, Whidbey Island, Spring and Summer Wednesday nights and Sloop’s Blakely Rocks Benefit.

    Other nominees, each with many firsts and other top finishes throughout 2018: ABSOLUTELY, skippered by Charlie Macaulay, DELIRIUM, skippered by Jerry Diercks, LOOP, skippered by Dalton Bergan, and MORE JUBILEE, skippered by Erik Kristen.

    Gary Horder Award for outstanding Junior Sailor – DIETER CREITZ, who dominated Northwest Optimist sailing, winning the Northwest Youth Racing Circuit with 6 wins in 7 regattas, and was first overall at the USODA Northwest Regionals, the Pumpkin Bowl regatta, was first in fleet in the Canadian Optimist Championship and had top finishes in other national Optimist events.  He addition he skippered a RS Feva, a two-person dinghy, to 2nd in class and 3rd overall (first USA boat) at the RS Feva Worlds in Florida, skippered Three Ring Circus to a first and third in the Race to the Straits and Down the Sound, respectively, and crewed on Smoke, Toxic and other big boats.

    Other nominees were 11 year-old JACOB POSNER, who was a close second in Northwest Youth Racing Circuit on Optimists and had top finishes in other Optimist events, and high school senior OWEN TIMMS who won the Northwest Youth Racing Circuit and had other top finishes on his Laser Radial in the Northwest and nationally and led his Olympia High School sailing team to top Northwest finishes.  

    Boating Family of the YearAL and JANE JOHNSON. The Johnsons successfully race and cruise their Quest 30 Charlotte and Al enjoys sailing Edgar, his foil Moth.  On Charlotte they won the Gibson trophy, were 5th in class in Center Sound and 3rd in class in the SYC Tri-Island series.  They are active in the CYC cruising program, often inviting others to participate in mid-week cruises, and each summer take  month-long cruises in the San Juan and Gulf Islands.

    The second nominee, the LHAMON FAMILY (Haley, Rusty, Barrett and Taylor) had a very active 2018, including Haley being co-skipper and co-navigator on Sail Like A Girl, winner of the Race2Alaska, serving on the Sailing Foundation, Commodore of the Port Madison Yacht Club and youth sailing instructor for the Bainbridge Parks Department; Rusty sailing his Thistle on Lake Washington with family members, Barrett participating the NW Youth Racing Circuit and other races on a Laser Radial and Taylor, a University of Oregon freshman, participating in family cruises on Lyric, the family’s Alden 44.

    Cruising Boat of the YearRAVEN,  a Vagabond 47 Ketch, owned by Chris Young.  Chris is an active member of the CYC cruising group.  In the summer of 2018, he sailed beyond his normal sailing area with a circumnavigation of Vancouver Island – starting out with this 3 teenage daughters, and then a rotating group of friends as they explored places such as Chatterbox Falls, Hot Springs Cove and Tofino, and dealt with usual long-cruises crises such as running aground.  Chris will speak about his circumnavigation at the February 2019 cruising talks.

    The other nominee, SOLSTICE owned by Ron and Peggy Watt, fulfilled the Watt’s long dream cruise of three and half-months heading north to Alaska and back; earlier in 2018 they sailed from San Francisco to Puerta Vallarta on Dragon’s Toy with Tom Khors and Cary Purvis.

    George Spalding Award for most inspirational junior – ALYOSHA STRUM-PALERM who was an outstanding junior sailor for his high school, Charles Wright, and for Gig Harbor and, while taking a gap year in 2018 before heading to Hobart in the fall of 2019, has added excellent sailing on big boats, including on Hamachi.  For this award he was recognized for his successful coaching of Gig Harbor HS and in taking a particular effort to coach middle-school kids and give them an opportunity to learn to sail boats they would race when they reached high school, including organizing a regatta at Sail Sand Point just to give them competitive experience. A nominator noted: “It’s great to see an accomplished youth sailor giving back to the sailing community.” 

    Also nominated was JACOB POSNER, an 11 year old very successful Opti sailor who is noted for his excellent conduct on and off the race course, with a nominator saying: “ Jacob is a great winner, never arrogant about his performance and demonstrably pleased with the good results of his teammates.”

    Dog House Award for an unseaman-like activity –ROBERT HODGE skippering  his Catalina 30 Abendstern to an early return home start on an outgoing tide after a CYC cruise to Marrowstone Island, took a direct line out of Kilisut Harbor between the buoys, a no-no, and ran aground.  And stayed there.  All the 12 other boats on the cruise had the opportunity to sail by, wave and take photos, which they did!  As Robert noted, he had just installed a new depth sounder, but it works best when the skipper looks at it!  Six hours later they were able to resume their delayed trip home.

    The other Nominee (and happy non-winner): Staff Commodore JOHN RAHN for an upwind broach in heavy seass on Pickled Beets just before finishing the third and last race at Grand Prix, which found one crew through the lifelines hanging on to the shrouds and John flat on his back up to his neck in water in the cockpit.  All this in full view of the Race Committee.  Everyone was rescued, John regained the tiller, and Pickled Beets managed a tie for 2nd place in the race and a half-point win at Grand Prix.

    Other Awards and Trophies

    Honor Roll of Champions

    Six new additions for 2018 to the CYC Honor Roll for winning national or international regattas or awards of similar nature:

    • KATE HEARSEY and HALEY LHAMON  - winner, Race2Alaska
    • BEN BRADEN – Moore 24 National Champion
    • TOM KERR – 1st overall, Inshore Classic Race INF, Swiftsure
    • PETER NELSON  - Hobie 18 North American Champion
    • LANCE STAUGHTON – 1st overall, Juan De Fuca Race, Swiftsure

    Performance Awards – for winning specific races/regattas:

    Commodore’s Trophy: Al & Jane Johnson on Charlotte, CYC

    Gibson TrophyJenny Heins & Tim Huse on Those Guys, CYC

    Blakely Rocks: 

    • PHRF: Brad Cole on Ballistic, CYC
    • IRC:  John Buchan on Glory, SYC

    Possession Point:

    • Erik Kristen on More Jubilee, CYC
    • IRC:  John Buchan on Glory, SYC

    Three Tree Point:

    • PHRF:  John Murkowski on Joy Ride, SYC
    • IRC:  John Buchan on Glory, Seattle YC

    Werner Ohmes Foghorn Trophy– best Center Sound performance:

    • Bill Buchan on Sachem, CYC

    Northwest Challenge Cup – best overall in Center Sound, PSSR and PSSC:
    Patrick Denney on Here & Now, CYC

    Bill Lieberman Trophy – top CYC junior in USODA NW Optimist Regionals:
    Dieter Creitz

    Other Recognition  

    Also recognized by Matthew Woods, Fleet Captain Race, were the many volunteers and employees who contributed throughout the year to make the Club’s racing program a success, including Rachelle O’Haleck and Aryn O’Haleck in the office, Bartender Karen Sheide, PROs Charley Rathkopf, Troy Childs, Egor Klevak, Geoff Pease and Brian Watkins, and those many persons  who served as Protest Judges (noting that Jared Hickman had just been named as an International Judge) ,whaler drivers, volunteer bartenders, volunteer race committee members, protest judges, webmasters, race registrars, regatta chairs and others.  He also thanked Hans Spiller for engraving all the awards and trophies, Jan Anderson for contributing most of the photographs used in the Awards slideshow and the Boat of the Year photograph that hangs by the bar, and Ken Johnson for preparing information about nominees for the Board’s decisions and writing the script and collecting the 100+ photos for the evening’s presentation. 

    All in all, a very successful evening filled with lots of sailing stories and memories (mostly true) of an outstanding 2018.  Great fun for everyone there, and a good time was missed by those who weren’t. 

  • 15 Jan 2019 10:35 AM | Anonymous member (Administrator)

    On Monday, January 14 the new board held its first meeting led by incoming Commodore Jakob Lichtenberg. Jakob started the meeting by outlining the new board's objectives as (1) Focusing on transitioning the new leaders to their roles (2) Continuing to strengthen the club's finances (3) Remaining focused on advancing our mission to serve our members through diverse programs and strengthening of the sailing community.

    As the club's new officers, we are humbled to be given the opportunity serve the club and build on its tremendous history and success. The depth of programs offered by the club and commitment of many dedicated volunteers make our club a great resource to the sailing community and the depth of our initial agenda and fact the meeting went a bit late into the evening indicates that 2019 is shaping up to be another exciting year for the club. 

    A few notable highlights from our first meeting included the Treasurer's Report presented by Karen Mooney, where she walked us all through a preliminary 2019 budget and new plans for the food and beverage presented by Rich Bustamante. Additional topics included the Business Manager's report on operations, racing and cruising schedules, plans for the Junior program, efforts to build new business memberships, and a recruiting update for new members. On that last point, all three of us spent time on Saturday January 26th at the Boat Show helping to recruit new members, and We're happy to report we all had success! Many thanks to Suzette Connolly for taking on coordinating this important event for the club.

    Looking forward to seeing everyone at an event soon!   

    Best Regards,
    Jakob, David, and Shelagh
    2019 Commodores

<< First  < Prev   1   2   3   Next >  Last >> 



Thank you, Business Members!

Corinthian Yacht Club of Seattle
7755 Seaview Ave NW (Pier V)
Seattle WA 98117
(206) 789-1919
office@cycseattle.org

pre-2018 Web Archive
pre-2011 Web Archive

© 1945-2019

47° 41.14' N 122° 24.22' W


Powered by Wild Apricot Membership Software